
RRH
Egzegeza życiorysu Zbigniewa Brauna
Jesienią 1947 r. żołnierz Armii Krajowej z Radzynia Podlaskiego, powstaniec warszawski, jeniec niemieckiego stalagu Zbigniew Braun powrócił do kraju znajdującego się pod komunistyczną władzą. Wezwany do Rejonowej Komendy Uzupełnień „ludowego” Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej złożył własnoręczny życiorys, w którym opisał swoje losy w okresie II wojny światowej. Piotr Gorzelańczyk poddał ten dokument krytycznej historycznej analizie. Zapraszamy do lektury.
Templariusze w Łukowie
Czy w Łukowie była komandoria templariuszy? Jeśli tak, skąd przybyli i jak byli zorganizowani? Problem ten w świetle bulli papieża Aleksandra IV z 1257 r. omawia w swoim artykule Marcin Gomółka.
Stanowiska archeologiczne w powiecie siedleckim
Stanowiska archeologiczne na Wysoczyźnie Siedleckiej pozwalają na zaobserwowanie historii osadnictwa na tym terenie od późnego paleolitu do średniowiecza. Jej zarys obejmujący teren obecnego powiatu siedleckiego przedstawia w swoim artykule Marta Czerwieniec-Ivasyk. Zapraszamy do lektury: https://doi.org/10.36121/RRH.21.2023.6 Continue reading
Niemieckie obozy pracy dla Żydów w powiecie radzyńskim
W czasie II wojny światowej na terenie powiatu radzyńskiego zlokalizowano 20 niemieckich obozów pracy dla Żydów. Do pracy kierowano ludzi nieprzystosowanych do ciężkich warunków, bez odpowiednich narzędzi i odzieży. Poważnym problemem był brak żywności. Prowadziło to w konsekwencji do częstych wypadków śmierci głodowej oraz do epidemii i chorób. Placówki te służyły nie tyle niemieckim celom gospodarczym, co eksterminacyjnym. Obozy pracy i inne miejsca pracy przymusowej stały się miejscem stopniowego wyniszczenia znajdujących się tam osób.
Zagadnienie omawia w swoim artykule Sławomir Mańko. Zapraszamy do lektury: https://doi.org/10.36121/RRH.21.2023.5 Continue reading
Skorowidz notariusza łosickiego 1810-1812
Zapraszamy do korzystania ze skorowidza alfabetycznego notariusza Szymona Czarnockiego w Łosicach z lat 1810-1812. Został on sporządzony w ramach zastępczych praktyk zawodowych studentów kierunku Historia Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w czasie lockdownu w latach 2020-2021. Przejdź do artykułu
Obrońcy wiary obrządku unickiego z Dołhobrodów
Na skutek działań władz rosyjskich w 1874 r. Dołhobrody musiał porzucić ostatni unicki kapłan, Leon Horoszewicz. Trzydzieści lat później parafię opuścił również unita Andrzej Błyskosz, który udał się z pielgrzymką do papieża Piusa X. Jego celem było przekazanie petycji przeciw prześladowaniom unitów ze strony Rosjan.
Zapraszamy do lektury artykułu Mateusza Sarnackiego poświęconego tym dwóm wybitnym unitom. Continue reading
Rosjanie w służbie III Rzeszy Niemieckiej
W czasie II wojny światowej przedstawiciele narodów zamieszkujących Związek Sowiecki byli najliczniejszymi spośród zagranicznych ochotników wchodzących w skład jednostek wojskowych walczących po stronie Niemiec. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem rosyjskich formacji w służbie III Rzeszy, który przygotował Marcin Barej.
Chłopi w partii komunistycznej w województwie bialskopodlaskim
Głównym celem jaki postawił sobie Paweł Orłowski jest zarysowanie mentalności chłopów w dynamicznym okresie funkcjonowania PZPR w województwie bialskopodlaskim, a jednocześnie ukazanie czynników motywujących do wstępowania w partyjne szeregi oraz powodów, dla których zwracano legitymacje członkowskie w późniejszym okresie.
Na Podlasiu o Niemczech i Sowietach
Przez dekadę 1922-1932 tygodnik narodowo-katolicki „Podlasiak” wpływał na opinie mieszkańców regionu. Katarzyna Grudzień analizuje informacje przekazywane przez redakcję na temat Niemiec i Związku Sowieckiego w tak istotnym okresie dla kształtowania się dwóch socjalistycznych totalitaryzmów, które w końcu lat 30. XX w. staną się przyczyną upadku II Rzeczypospolitej.
Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Czemiernik
W kościele parafialnym w Czemiernikach, w ołtarzu głównym znajduje się duży obraz Matki Bożej Niepokalanej pędzla Antoniego Michalaka. Inicjatorem namalowania obrazu był ówczesny administrator parafii, ks. Józef Kuniec. Artysta był jednym z członków grupy malarskiej Bractwo Św. Łukasza, charakteryzującej się nawiązaniem do malarstwa tradycyjnego oraz malowaniem wątków historycznych i religijnych. Z tych względów był on polecany przez Kurię Biskupią proboszczom diecezji lubelskiej i dzieła artysty można odnaleźć w wielu muzeach, kościołach i galeriach prywatnych.
Zapraszamy do lektury artykułu prof. Anny Łosowskiej: http://radzynskirocznik.pl/?page_id=3350 Continue reading