Chłopi w partii komunistycznej w województwie bialskopodlaskim
Głównym celem jaki postawił sobie Paweł Orłowski jest zarysowanie mentalności chłopów w dynamicznym okresie funkcjonowania PZPR w województwie bialskopodlaskim, a jednocześnie ukazanie czynników motywujących do wstępowania w partyjne szeregi oraz powodów, dla których zwracano legitymacje członkowskie w późniejszym okresie.
Na Podlasiu o Niemczech i Sowietach
Przez dekadę 1922-1932 tygodnik narodowo-katolicki „Podlasiak” wpływał na opinie mieszkańców regionu. Katarzyna Grudzień analizuje informacje przekazywane przez redakcję na temat Niemiec i Związku Sowieckiego w tak istotnym okresie dla kształtowania się dwóch socjalistycznych totalitaryzmów, które w końcu lat 30. XX w. staną się przyczyną upadku II Rzeczypospolitej.
Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Czemiernik
W kościele parafialnym w Czemiernikach, w ołtarzu głównym znajduje się duży obraz Matki Bożej Niepokalanej pędzla Antoniego Michalaka. Inicjatorem namalowania obrazu był ówczesny administrator parafii, ks. Józef Kuniec. Artysta był jednym z członków grupy malarskiej Bractwo Św. Łukasza, charakteryzującej się nawiązaniem do malarstwa tradycyjnego oraz malowaniem wątków historycznych i religijnych. Z tych względów był on polecany przez Kurię Biskupią proboszczom diecezji lubelskiej i dzieła artysty można odnaleźć w wielu muzeach, kościołach i galeriach prywatnych.
Zapraszamy do lektury artykułu prof. Anny Łosowskiej: http://radzynskirocznik.pl/?page_id=3350 Continue reading
Skargi jako wyraz problemów mieszkańców Łosic 1956-1975
W okresie powojennym miasto Łosice borykało się z wieloma problemami społeczno–gospodarczymi. Majątek komunalny został rozgrabiony przez okupantów, przedsiębiorstwa nie mogły funkcjonować, ponieważ brakowało maszyn i sprzętu. Miasto nie miało funduszy na odbudowę i remont ocalałych domów. Te wszystkie problemy z czasem doprowadziły do niezadowolenia społecznego. Mieszkańcy wysyłali skargi, donosy i zażalenia do władz wojewódzkich, telewizji i prasy. Domagano się w nich mieszkań, pracy, sprawiedliwości społecznej i godnego bytu. Ich lektura ukazuje skalę problemów mieszkańców miasta w okresie funkcjonowania powiatu łosickiego.
Zapraszamy do lektury artykułu Anny Kłoś: http://radzynskirocznik.pl/?page_id=3319 Continue reading
Akcja „Burza” na Podlasiu południowym
W 1944 r. południowe Podlasie stanowiło ważny element zmagań na froncie wschodnim. Armii Czerwonej otwierało drogę na Warszawę a następnie na Berlin. Istotnym elementem walk było włączenie się do boju oddziałów Armii Krajowej. Ogółem do akcji „Burza” zmobilizowano w obwodach podlaskich Armii Krajowej ok. 10 000 żołnierzy. Szczególnie ciężkie walki toczyły się o Siedlce, trwały one od 24 do 31 lipca 1944 r.
Zapraszamy do lektury artykułu Wiesława Charczuka: WEJDŹ!
Uczeń wyklęty
Zapraszamy do lektury studium przypadku, w którym opisano perypetie ucznia liceum w Komarówce Podlaskiej Jana Rudko w okresie stalinowskim. Antykomunistyczne adnotacje pozostawione na książce wypożyczonej z biblioteki szkolnej spowodowały, że z dnia na dzień stał się „wrogiem ludu”, „faszystą”, wyrzucono go ze szkoły i znalazł się w kręgu zainteresowania komunistycznej policji politycznej. Przypadek licealisty, będący epizodem szczytu prześladowań komunistycznych w Polsce, wpisuje się w obraz polskiej młodzieży szkolnej ściganej z powodów politycznych przez totalitarne komunistyczne państwo. Przejdź do artykułu
Łowiectwo w powiecie radzyńskim w okresie międzywojennym
Przed II wojną światową w powiecie radzyńskim istniały duże tradycje myśliwskie. Temu zagadnieniu swoje rozważania poświęca Paweł Wiktorowicz. Zapraszamy do lektury. Continue reading
Rekruci armii rosyjskiej z gminy Suchowola na Wielką Wojnę
Wynikiem badań Mateusza Pachuckiego jest ustalenie z imienia i nazwiska 122 mieszkańców gminy Suchowola, którzy służyli w armii rosyjskiej podczas I wojny światowej. Podstawnym źródłem opracowania jest rosyjski projekt „Памяти героев Великой войны 1914–1918 годов” (gwar.mil.ru), stworzony przez Ministerstwo Obrony Rosji przy wsparciu Federalnej Agencji Archiwalnej i Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego.
Zapraszamy do lektury nowego artykułu na naszych łamach pt. Rekruci z gminy Suchowola w armii rosyjskiej podczas I wojny światowej w świetle rosyjskiego projektu „Памяти героев Великой войны 1914–1918 годов”
Na liście ministerialnej
Z przyjemnością informujemy, że Radzyński Rocznik Humanistyczny znalazł się w najnowszym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Komunikat w tej sprawie został ogłoszony dziś przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Za opublikowanie artykułu na łamach naszego rocznika można otrzymać 20 pkt.
Administracja w powiecie mińskim 1866-1915
Powiat miński (oficjalnie: nowo-miński) powstał w wyniku reformy administracji Królestwa Polskiego, przeprowadzonej na mocy ukazu cara Aleksandra II wydanego 19/31 grudnia 1866 r. O administracji powiatowej pisze w swoim artykule Dominik Kotara. Przejdź do tekstu. Continue reading